Vánoční trhy v Brně

Přišel čas předvánoční a s ním i vánoční trhy. Ten čas, kdy jdete po ulici či hlavním náměstí a všude voní vanilka, punč a pečené kaštany. Já osobně tuto dobu miluju, přestože je plná testů a nervů, ale to "kouzlo Vánoc" je všudypřítomné. Kromě Prahy jsem nikde neviděla, že by v jednom městě bylo víc vánočních trhů. V Brně tomu tak je. Jedny jsou na náměstí Svobody a druhé na Zelném trhu. A tady jsou moje dojmy z nich.

náměstí Svobody
Na náměstí svobody jsou slavné brněnské hodiny a také velký betlém a hlavně vánoční stromeček. Brněnský betlém je obrovský. Je vyřezávaný a čítá spoustu postav. Mě osobně se nejvíce líbí sloni. Mají nádherně zvednutý chobot jako ti, kteří mají nosit štěstí.
Stromeček je nádherně ozdobený. Je oproti letošní moderní fialové barvě zahalen do klasické zlatočervené kombinace, která spolu se zeleným jehličím krásně ladí a společně tvoří sami o sobě vánoční symbol.
U stromečku je také ohrádka se zvířátky, což je příjemné zpestření, a to nejen pro rodiče s dětmi.


Co mě ale zklamalo jsou stánky. Na náměstí svobody se děti můžou svézt v malém vláčku. Představte si takový ten ovál, který je součástí běžných poutí. Podle mého na vánoční trhy nic takového nepatří. A stánky? V těch najdete více druhů alkoholu a jídla než vánočních ozdob či případných nápadů na dárky. Na Zelném  trhu je tomu jinak...

Zelný trh
Zelný trh má uprostřed sousoší, které tvoří dvou kružnic stánků, které tam můžeme najít. I na Zelném trhu  je stromeček, za tmy jsme ho viděla jen letmo, ale řekla bych, že je klasicky ozdoben, nic přeplácaného. Bohužel i na zelném trhu je atrakce pro děti - kolotoč, malý řetízkový.  Je ale v rohu, takže atmosféru nijak výrazně nenarušuje. Trhy na Zelném trhu mají oproti náměstí Svobody tu výhodu, že Vás doopravdy unesou do pohádkové říše.


Domečky mají každé své číslo popisné a dále znamení, která jsou až na pár výjimek všechna ve stejném stylu. Tyto jednotící prvky dělají hodně. A co víc, na Zelném trhu si můžete koupit výrobky ze skla, keramiky, kůže, kovu, staročeského perníku, z ovčí vlny, formičky na cukroví, sýry, francouzské speciality a tak dále.
Prostě kromě občerstvení tam můžete natrefit i na pěkný vánoční dárek.

Na obou trzích je jeviště, kde každý den zní nějaká hudba. Tu hodnotit nebudu, to záleží na tom, co má každý rád, ale plusovým bodem pro náměstí Svobody je zimní kino, které je od sedmi hodin každý den. K vidění jsou filmy nejrůznějších žánrů.

A výsledek? U mě vyhrál Zelný trh svou tradičností a jednotou. Tak Vám přeji pěkný předvánoční čas a nešílejte, Vánoce budou, i když všechno nestihneme. Hlavně si je užijte se svými blízkými a těmi, které máte doopravdy rádi.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za komentář, pokud byste měli jakýkoli dotaz, napište na barakara@email.cz nebo do zpráv na FB. Krásný den!