Švýcarsko a tašky

Slíbila jsem Vám v minulém příspěvku článek o taškách. Abych byla přesnější, dneska to nebude o mých úlovcích, to by bylo na dlouho :-D.


Ve středu jsem si tak seděla na ulici, pozorovala lidi a v tu chvíli mě to napadlo. Víte, ve Švýcarsku se klade velký důraz na tašky a jejich následné používání. Teď hovořím o neexistujících igelitkách v obchodech s jídlem. Pravda je, že Coop, coby jeden z mála hypermarketů a obchodů s jídlem, nabízí i igelitové sáčky. Menší tašky, které prd vydrží, ale ty jsou až za pokladnami, takže neznalý člověk sáhne po té, která je logicky ještě před kasou. Přeci neponese svůj nákup domů v kapsách!

Takže v klasických supermarketech si obvykle můžete vybrat mezi taškou papírovou, která stojí cca půl franku, takže asi deset korun, a nebo takovou pevnější tašku, kterou budete moci pojmenovat "nákupní taška" a nadále ji používat a vozit v autě. Prostě, mít ji neustále po ruce, abyste si ji nemuseli kupovat znovu. Pro dámy je ovšem ta "nákupní taška" neskladná do kabelky. I na to již prodejci přišli a na mnoha místech se dá zakoupit takový spíše pytel s dvěma uchy ze silonové látky. Obvykle se dá složit do malého psaníčka, takže se vejde do kabelky. Nechybí jim ani barevné potisky, které ovšem nepostrádají ani "nákupní tašky".

A v podstatě ve všech obchodech, teď nemyslím s jídlem, se Vás při nákupu ptají, zda chcete tašku. Je to logické. Pokud již nějakou máte, další nepotřebujete a nemusíte domů dorazit s deseti více méně prázdnými igelitkami.

To je moc hezké, jak se Švýcarsko stará o obaly nákupů, ale zbytek?! Pro Vaši představu, po mém příjezdu jsem zažila veliký šok. Z Čech jsem zvyklá třídit, co se dá. Jednou z největších položek jsou obaly - sáčky od ovoce, pečiva, veškeré nádoby od kosmetiky přes kuchyň a garáží konče. A tady?! Nic! Jen lahve od mléka a plastové lahve od nápojů. Nic víc! Takže lahev od oleje, nádobu od kečupu, odličovače, šamponu, přes veškeré možné sáčky a tak, to všechno se hází do koše. A aby se ostatní věci třídily (oblečení, konzervy, plechovky, sklo, papír, karton,...), začala od nového roku platit v našem kantonu novela, že se platí dost za každý pytel, který se naplní. A výsledek? Dneska jsem četla, že ve spalovnách nemají co spalovat :-D

Tak to bylo malé nahlédnutí na zemi hor, jezer, sýrového a čokoládového fondue a hodinek. Již přes týden vládne v mé tváři úsměv a o víkendu tomu nebude jinak. Je už naplánovaná téměř každá minutka. Bude o čem psát, tak se těšte! Mějte se krásně, užijte si jarního počasí a za tři týdny se s některými uvidíme, už se těším!

2 komentáře:

  1. To jsou všechno tvé tašky? Mám pocit, že ti trochu závidím :)) Njn, jiný kraj, jiný mrav... nikde to není dokonalé :P Zee

    OdpovědětVymazat
  2. Zee, to jsou všechno tašky, co mám ve Švajcu a ještě jedna tam chybí O:D

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář, pokud byste měli jakýkoli dotaz, napište na barakara@email.cz nebo do zpráv na FB. Krásný den!