spousta slov bez cíle

Benjamin Franklin řekl: "Učený hlupák píše svoje nesmysly lepším stylem než hlupák nevzdělaný. Nejde však o nic menší nesmysly."

Jde o to, jakým způsobem stanovíme hranici učený. Nakolik musí být člověk vzdělaný, aby mohl psát. Druhá, třetí, pátá třída? Už tehdy se umíme písemně projevit. Ve škole se po nás chtějí slohy na téma velkých prázdnin, moje tajné místo nebo popis předmětu. Spousta lidí si sešity nechává. Když jsou pak dospělí a chystají se vylétnout z domácího hnízda, třídí věci, které za těch x let nasbírali a mimojiné narazí i na ta svá psaníčka ve školních sešitech. Jak jsme byli naivní. Kde jsme dělali chyby. A i tak jsme dostali jedničku, někdy i s hvězdičkou. Když při úklidu sáhneme ještě hlouběji, narazíme sem tam i na nějaká ta neoficiální psaní. Tajné vzkazy ať už mezi kamarádkami nebo s klukama. Bylo fajn malovat srdíčka propíchnutá šípem. Nebo taková velká ve kterých byly iniciály spojeny plusem a za rovnítkem bylo VSL (velká světová láska). Kam jsme na to chodili? A dělají to dnešní generace ještě?
Bohužel jsme se tímto odstavcem dostali do dnešní doby, kdy se city projevují maximálně přes SMSky, maily nebo vzkazy na facebooku. Ať si tam píší, co chtějí, jakou to má úroveň? A co úroveň, ale hodnotu? Jak dlouho dokáže paměť telefonu uchovávat zprávy? Než Vám spadne do záchodu? Než ho kamarád nechtěně poleje pivem? A co facebook? Ano, i když má historii a určitě tam ti nahoře ukládají všechna data, budou se pak ti dnešní "mladí milovníci" moci ke svým zprávičkám vrátit? Budou je moci ukázat svým dětem? To, asi ne.

Pane Frankline, jak jste řekl, jsou to stejné nesmysly, ale dříve jsme je mohli spálit. V historii bylo mnoho příkladů, kdy něco důležitého padlo popelem. Ale nebezpečím dnešní doby je fakt, že se všechno ukládá, za pár měsíců či let k tomu již nemáme přístup, ale kdykoli v budoucnosti, když bude někdo hodně chtít a bude šťourat, tak toho na nás může vytáhnout docela dost. Jak tomu zabránit? Nemít facebook? Ano, lidi bez něho žijí a jsou spokojení. Nemít mobil? Ale jděte, dneska? Copak bychom mohli zase povolat do služby holuby? Nikoliv. Tento stav je nevyhnutelný, jediné, co můžeme udělat je, že se zařadíme do kolonky učený či nevzdělaný hlupák a můžeme doufat, že zrovna ty naše nesmysly oprašovat nebude.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za komentář, pokud byste měli jakýkoli dotaz, napište na barakara@email.cz nebo do zpráv na FB. Krásný den!